Jeżeli musisz wykonać w tym roku obowiązkowy audyt energetyczny przedsiębiorstwa to kliknij i poznaj ofertę!
WDROŻENIE ISO 50001
Zbliża się obowiązek dla polskich przedsiębiorstw wdrożenia ISO 50001 zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej
W dniu 10 października 2023 roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791, która wprowadza istotne zmiany dotyczące obowiązków przedsiębiorstw w zakresie zarządzania energią.
Kto musi wdrożyć ISO 50001?
Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, przedsiębiorstwa, których średnie roczne zużycie energii w ciągu ostatnich trzech lat przekroczyło 85 TJ (23 611 MWh), są zobowiązane do wdrożenia certyfikowanego systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001. Termin na spełnienie tego wymogu upływa 11 października 2027 roku.
Czy Twoja firma planuje w tym roku zrealizować modernizację, która przyniesie oszczędność energii elektrycznej (np. wymiana oświetlenia na LED, wymiana maszyn czy napędów), energii cieplnej (np. termomodernizacja, odzyski ciepła, wymiana kotłów) lub gazu ziemnego? Jeżeli tak to sprawdź jak otrzymać dotację i skorzystać z mechanizmu białych certyfikatów. Wejdź w usługę białe certyfikaty i poznaj warunki tego dofinansowania.
Co z przedsiębiorstwami o niższym zużyciu energii?
Przedsiębiorstwa, których średnie roczne zużycie energii przekracza 10 TJ (2 778 MWh), ale nie osiąga 85 TJ, są zobowiązane do przeprowadzania regularnych audytów energetycznych co cztery lata. Jeśli jednak wdrożą system zarządzania energią zgodny z ISO 50001, mogą być zwolnione z obowiązku przeprowadzania tych audytów.
Jakie kroki należy podjąć?
Przedsiębiorstwa zobowiązane do wdrożenia ISO 50001 powinny:
- Dokonać analizy zużycia energii w ciągu ostatnich trzech lat, aby potwierdzić, czy przekracza ono próg 85 TJ.
- Skontaktować się z konsultantami w celu opracowania i wdrożenia SZE zgodnego z ISO 50001.
- Po wdrożeniu systemu, przeprowadzić audyt certyfikacyjny przeprowadzony przez niezależny organ.
Czym jest System Zarządzania Energią ISO 50001?
Norma ISO 50001:2018 „Systemy zarządzania energią – Wymagania i zalecenia użytkowania” jest standardem służącym procesowi ciągłego doskonalenia efektywnego wykorzystania energii. Celem tego standardu jest tworzenie procesów i systemów niezbędnych do poprawy w zakresie oszczędności energii. Norma energetyczna jest kolejną z serii standardów systemów zarządzania i może być stosowana niezależnie lub może być zintegrowana z dowolnym innym systemem zarządzania. Główną misją wdrożenia normy jest osiągnięcie lepszej efektywności energetycznej przez użytkowników energii. Stosowanie standardu opiera się na założeniu, że organizacja zużywająca energię będzie przeprowadzać okresowe przeglądy energetyczne i poddawać ocenie swój system zarządzania energią w celu osiągnięcia efektywnego jej wykorzystania.
Czy Twoja firma planuje w tym roku zrealizować modernizację, która przyniesie oszczędność energii elektrycznej (np. wymiana oświetlenia na LED, wymiana maszyn czy napędów), energii cieplnej (np. termomodernizacja, odzyski ciepła, wymiana kotłów) lub gazu ziemnego? Jeżeli tak to sprawdź jak otrzymać dotację i skorzystać z mechanizmu białych certyfikatów. Wejdź w usługę białe certyfikaty i poznaj warunki tego dofinansowania.
W wyniku tych działań organizacja określi możliwości udoskonaleń w zakresie obniżania zużycia energii i przedstawi metody ich wdrażania. 21 sierpnia 2018 roku ukazała się jej najnowsza wersja tj. norma ISO 50001:2018 – System zarządzania energią. Wymagania i wytyczne do stosowania. W nowym wydaniu normy ISO 50001 zmodyfikowana została struktura normy oraz doprecyzowane zostały niektóre wymagania dot. m.in. przeglądu energetycznego, roli najwyższego kierownictwa oraz kultury organizacji. W nowym wydaniu normy zastosowano układ HLS (High Level Structure), co ułatwia jej integrację z normami ISO 14001:2015 oraz ISO 9001:2015. Do polskiego systemu normalizacji została wprowadzona pod indeksem: PN-EN ISO 50001:2018-09. Jest ona obecnie obowiązującym standardem będącym podstawą do wdrożenia oraz certyfikacji SZE.
W celu stworzenia oraz skutecznego wdrożenia Systemu Zarządzania Energią (SZE) nasi konsultanci wraz z osobami odpowiedzialnymi za system po stronie Klienta przeprowadzą działania:
- Określenie potrzeb organizacji,
- Ustanowienie polityki energetycznej i celów energetycznych,
- Przeprowadzenie audytów wewnętrznych,
- Określenie niezbędnych procesów i obowiązków,
- Zapewnienie zasobów w celu osiągnięcia celów energetycznych,
- Ustanowienie metody monitoringu i analizy w zakresie energii,
- Określenie wskaźników efektywności energetycznej i wydajności energetycznej,
- Określenie środków efektywnej kontroli operacyjnej,
- Przygotowanie planu dokonywania przeglądu i monitorowania celem ciągłego doskonalenia.
Zadaj nam pytanie o ISO 50001 lub poznaj wycenę usługi wdrożenia!
+48 507 564 007
biuro@onoffenergy.pl
ON/OFF ENERGY sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa